Rok 1914 był przełomowym rokiem w historii kina. Pierwsze filmy dźwiękowe pojawiły się dopiero kilka lat później, ale to właśnie w tym czasie narodziły się konwencje, które na zawsze zdefiniowały medium filmowe. Wśród nich znalazł się “Karma,” niezwykła opowieść o losach grupy badaczy odkrywających zaginioną cywilizację w głębi amazońskiej dżungli.
Film ten, wyreżyserowany przez brytyjskiego pioniera kina, Williama Wynn’a, opowiada historię pięciu naukowców - archeologów, antropologów i językoznawców - którzy podejmują się wyprawy w głąb Amazonii. Ich celem jest znalezienie legendarnego miasta Eldorado, utraconego królestwa Azteków.
Odtwórcy ról głównych to prawdziwy “who’s who” tamtych czasów. W roli profesora archeologii wystąpił Cecil Humphreys, aktor teatrzy i filmowy o wielkim talencie komediowym. Doświadczony aktor teatralny, Charles Laughton, wcielił się w postać antropologa, który z niezwykłą pasją dokumentuje życie tubylczej ludności.
Pozostałe role obsadzono m.in. przez aktorkę Ethel Barrymore, która wcieliła się w postać lingwistki i tłumaczki. Jej delikatna gra aktorska kontrastowała z surowym charakterem archeologa, granego przez Humphreysa. Produkcja “Karmy” była prawdziwym wydarzeniem. Scenografię zaprojektowano tak, by wiernie odzwierciedlała gęstą dżunglę Amazonii. Do realizacji scen wykorzystano specjalne efekty wizualne, które w tamtych czasach były absolutną nowością.
Intrygująca Fabuła “Karmy”
Film rozpoczyna się od spotkania grupy naukowców w Londynie. Profesor archeologii prezentuje swoje plany odkrycia miasta Eldorado i namawia kolegów do podjęcia się tej niezwykłej misji. Ekspedycja rusza statkiem na Amazonę, gdzie naukowcy konfrontują się z niebezpieczeństwami dżungli: dzikimi zwierzętami, ulewnymi deszczami i chorobami tropikalnymi.
W trakcie podróży napotykają plemię Indian, które wita ich z nieufnością. Po początkowych trudnościach naukowcy zdobywają zaufanie tubylców, którzy okazują się być stróżami starożytnych tajemnic Eldorado. Indianie ujawniają im lokalizację zaginionego miasta i oferują pomoc w dotarciu do niego.
Po wielu dniach wędrówki przez gęstą dżunglę naukowcy w końcu osiągają cel swojej wyprawy - ruiny miasta Eldorado. Odkrywają tam imponujące budowle, misterne posągi bóstw i bogactwa w postaci złota i klejnotów.
Jednak odkrycie starożytnego miasta nie kończy się szczęśliwie. W trakcie eksploracji ruin jeden z naukowców zostaje otruty przez jadowitą roślinę. Profesor archeologii, usiłując uratować życie kolegi, sam wpada w pułapkę i ginie.
“Karma”: Tematyka i Interpretacja
“Karma” to nie tylko film przygodowy, ale również opowieść o ludzkiej ambicji, chciwości i konsekwencjach naszych działań. Film porusza tematy kolonializmu, stosunku do innych kultur oraz moralnych dylematów związanych z odkrywaniem starożytnych cywilizacji.
W “Karmy” widzimy konflikt między pragnieniem poznania przeszłości a szacunkiem dla kultury i tradycji tubylczych ludów. Profesor archeologii, wcielony przez Humphreysa, jest postacią skomplikowaną - z jednej strony fascynuje go odkrycie Eldorado, z drugiej strony rozumie potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego Indian.
Film kończy się tragicznie, co może być interpretowane jako ostrzeżenie przed konsekwencjami lekceważenia tradycji i próby wyzyskania wiedzy starożytnych cywilizacji dla własnej korzyści.
“Karma”: Wpływ na Kino
Chociaż “Karma” nie stała się tak popularna jak inne filmy z tego okresu, miała ona znaczący wpływ na rozwój kina. Film ten był jednym z pierwszych, które wykorzystywały specjalne efekty wizualne do stworzenia realistycznych scen. “Karma” pokazała również, że kino może być medium służącym do poruszania ważnych kwestii społecznych i filozoficznych.
Elementy Produkcji | Opis |
---|---|
Reżyser: | William Wynn |
Scenariusz: | William Wynn (oparty na powieści Rudyarda Kiplinga) |
Aktorzy: | Cecil Humphreys, Charles Laughton, Ethel Barrymore |
Rok produkcji: | 1914 |
Gatunek: | Film przygodowy, dramat |
Czas trwania: | Około 70 minut |
“Karma,” mimo że jest filmem niemym z epoki wczesnego kina, nadal zachwyca swoim oryginalnym scenariuszem, ciekawą fabułą i niezwykłymi efektami wizualnymi. Jest to wartościowa pozycja dla miłośników historii kina, którzy chcą poznać korzenie gatunku przygodowego.